TÁMOP-3.2.11/10-1/KMR készség és kompetenciafejlesztő programsorozat keretében "Fogjuk meg egymás kezét" A művészeteken keresztül a cigány kultúra ápolásáért című projektet valósított meg a Széchenyi úti Óvoda Ugyeri Tagóvodája. A programokra havi egy alkalommal tíz hónapon keresztül került sor. A program keretében a gyermekek a hagyományos cigányzenei kultúrához kapcsolódó zenékkel, mozgásokkal, népi játékokkal, hangszerekkel és alapvető tánclépésekkel ismerkedtek meg.
Képek megtekintéséhez kattintson a kis képre!
Öt gyermekkel részt vettünk a Laska Fesztiválon, ahol a Hotel Aquarell sátrában a szakács irányításával a ceglédi hagyományoknak megfelelően mi is elkészítettük a laskát. A főzésben Farkasházi Réka színművésznő is a segítségünkre volt.
Az elkészült laskát a gyermekek segítségével adtuk el. Köszönjük azoknak a vásárlóknak, akik a mi laskánkat választották, mert ezzel támogatták az óvodánkat. A befolyt összeget a Hotel vezetősége játékvásárlás céljára ajánlotta fel az óvodánknak.
Ma az óvodásainkkal az Abonyi állatkertben jártunk, ahol óriási élményeket szereztünk. Minden állatot megnéztünk, megbeszéltük azok élőhelyeit, jellemzőit. Sok állatot megsimogathattunk, és etethettünk is, azonban a legnagyobb élmény a kistigris volt, amelyet kihozott a gondozója, így egészen közelről is láthattuk, hogy milyen aranyos. ÉS MÉG MEG IS SIMOGATHATTUk!
Egy intézménylátogatás keretein belül az ELTE PPK gyermekvédelmi tanárszakos Ba képzésban részt vevő hallgatóit fogadta az intézményünk. A főiskolai hallgatók az óvodánkban folyó gyermekvédelmi munkát tanulmányozták. Köszönettel tartozunk Jónás Erika anyukának, aki a tanyavilágban élő családok nehézségeiről és életéről mesélt a hallgatóknak.
A beszélgetés után a délelőtt további részében a hallgatók bekapcsolódhattak a gyermekek udvari játékába, ahol a kicsikkel homokoztak, hintáztak, és beszélgettek.
Az IPR pályázaton elnyert pénzből ma voltunk a negyedik, és egyben utolsó strandlátogatásunkon, ahová két anyuka is elkísért bennünket. A programunknak sokféle célja volt:
Ahogy a képekből is látszik, nagyon jól éreztük magunkat a strandon.
⇦ A képtár megtekintéséhez kattintson a kisképre!
Az IPR jóvoltából május 22-én az utolsó bérletes előadásunkon vettünk részt, ahol megtekintettük a Gepettó és bábuja című mesejátékot. Igaz, hogy ez az előadás inkább a kisiskolás korú gyermekeknek szólt, de az óvodások is nagyon élvezték a fordulatokban gazdag történetet.
A kisképre kattintva megnézheti, hogy a Kecskeméti Ciróka Bábszínház milyen színvonalas előadással kedveskedik az odalátogató gyermekeknek.
Immár hagyomány, hogy óvodánk is részt vesz a városunk által meghirdetett virágosítási pályázaton, ahol két évvel ezelőtt elnyertük a legvirágosabb intézménynek járó első helyet. Az idén a városunk jóvoltából, és egy virágkertészet felajánlásából jutottunk hozzá azokhoz a virágokhoz, amelyekkel feldíszítettük az óvodánkat.
Az ültetési munkálatokat Katika néni útmutatásai alapján a gyermekekkel közösen végeztük el. A kisképre kattintva megnézheti, hogy a szorgos kis kezek milyen jó munkát végeztek.
Május első vasárnapján az édesanyákat ünnepeljük. Az óvodásokkal színes papírokból készült virágokat és fényképeket készítettünk, valamint ünnepi műsorral kedveskedtünk a megjelent édesanyáknak.
Ezzel a kedves kis verssel köszöntjük mi is az édesanyákat. Fogadják szeretettel.
Anyák napjára
Bokrétát kötöttem
Jó anyám napjára,
Örül a bokrétám
Minden egyes szála.
Az óvodánk nagyon sokféle udvari játékkal rendelkezik, de az igazi élmény a gyermekek számára mégis a játszótér. A játszótéren található mászóka, a hinta, a homokozó, mind fontos kellékek a gyermekek egészséges fejlődéséhez.
Ma ismét bábszínházban voltunk, ahol a bábszínházi bérletünk második előadását, a Téi tücsök meséit tekintettük meg. A híres - hírhedt bogarász Bogaras Barnabás professzor szobájában furcsa dolgok történnek: a sarokból időnként gyanús ciripelés hallatszik. Hát persze, amikor egy tücsök telel a ládában. és amíg telel, mesél a nyárról. Mókás történeteket idéz fel a fájós fogú vakondról, a szájhős cincérről, a nyúl és a kígyó versenyfutásáról.
Nagyon jól éreztük magunkat az előadáson, és nagy tapssal jutalmaztuk a színészeket.
A közlekedési epochához kapcsolódóan ellátogattunk a városi kresz parkba, ahol a kerékpáros közlekedést és annak szabályait gyakorolhatták a gyermekek. A kresz park már nem ismeretlen a gyermekek előtt, hiszen már az elmúlt évben is jártunk ott. A nagyobbak emlékeztek a különböző táblákra, és azokra a közlekedési szabályokra is, amelyeket az előző évben beszéltünk meg.
A hónap epochája a közlekedésről szólt. Megismerkedtünk a különböző közlekedési eszközökkel, csoportosítottuk őket aszerint, hogy hol közlekednek, mennyien utazhatnak rajtuk, mennyi kerekük van, és megbeszéltük a főbb jellemzőiket is.
A közlekedéshez kapcsolódóan a gyermekekkel ellátogattunk a vasútállomásra ahol nemcsak a vonatokat néztük meg, hanem megismerkedtünk a vasútállomáson dolgozók munkájával is. Beszélgettünk a jegyvizsgálóval, a pénztárossal, a mozdonyvezetővel, és a vonatkerekek ellenőrzését végző munkással is.
Kérjük a kisképre kattintva nézze meg, hogy milyen sokmindent láttunk a vasútállomáson.
Az IPR jóvoltából ma voltunk a harmadik strandlátogatáson, amelyen a gyermekek nagyon jól érezték magukat. Mint minden alkalommal, most is lehetőséget adtunk a szülőknek a részvételre. Ezen a strandlátogatáson most csak egy szülő kísért el bennünket, akinek a segítségét nagyon köszönjük. Arra biztatjuk a többi szülőt, hogy legközelebb aki tud, az kísérjen el bennünket az óvodai programokra.
A Megoldás Egyesület nevében Tóthné Wetter Judit maratoni versmondónapot szervezett, amelynek lebonyolítására az Örkényi úti Tagiskolában került sor. A versmondónap reggel nyolctól délután háromig tartott, amelyen a város sok iskolája is képviseltette magát.
A versmondó napon az óvodások is részt vettek, csoportosan és egyénileg is mondtak vereseket. A Napsugár csoport bábokkal kísérve adta elő a verset, amely a tavaszról szólt. A szivárvány csoportba járó Horváth Zsófia egy hosszú verssel örvendeztette meg a gyermekeket, amelynek címe: Zsémbes Zsófi volt.
"Korán reggel útra keltem, se nem ittam, se nem ettem.
Tarisznya húzza a vállam, térdig kopott már a lábam.
Bejártam a fél világot, láttam sok- sok szép virágot.
A legszebbre most találtam, hogy öntözzem alig vártam.
Piros tojás fehér nyuszi, locsolásért jár egy puszi."
Az IPR keretében munkatársaink (Sárikné Donner Márta, Molnár Tímea és Téren Gizella Gyöngyi) szakmai látogatást tettek a tiszaalpári óvodában, ahol megismerkedhettek az óvoda dolgozóival, az intézménnyel, és a szakmai munkával is. A szakmai napon részt vett a tiszakécskei óvoda nevelőtestülete is.
Mindig öröm az óvodánk számára, amikor olyan jó emberekkel kerülünk kapcsolatba, mint Házmán Noémi, Ágoston Krisztina, és Ferenczi István. Noémivel és Krisztinával akkor ismerkedtünk meg, amikor ősszel a Károli Gáspár Református Egyetem hallgatójaként ellátogattak az óvodánkba. A hallgatókra nagy hatást gyakorolt az a törődés, ahogyan az óvodánkba járó halmozottan hátrányos helyzetű gyermekekkel foglalkozunk. Felismerték azt, hogy akár egy ember is sokat tehet a gyermekekért, ezért gyűjtésbe kezdtek, és amikor összegyűlt az adomány, akkor elutaztak hozzánk, és megajándékoztak minket a szeretetükkel, könyvekkel, húsvéti ajándékokkal, és plüssjűátékokkal.
Az elmúlt évek hagyományaihoz hasonlóan az idén is részt vettünk a városi oviolimpián, amelyet a Deák téri óvoda szervezett. A testnevelés foglalkozások tapasztalatai alapján kiválasztottuk azt a tíz gyermeket, akik mozgásukban a legügyesebbek, leggyorsabbak, és akikben megvolt az versenyszellem, hogy részt vehessenek egy ilyen rendezvényen. Az előre megkapott feladatsorok alapján a gyermekek felkészítését Molnár Tímea és Sárikné Donner Márta óvodapedagógusok vállalták.
Március 15.-én ünnepeljük a magyar polgári forradalom, és a szabadságharc ünnepét. Már az előző hét az ünnepre készülődés jegyében telt el. Feldíszítettük az óvodát, beszélgettünk az előző évi élményeinkről, és az ünnephez kapcsolódó képeket nézegettünk.
A "Kiszézés" immár két éves múltra tekint vissza az óvodánkban, amely során a gyermekek segítségével elzavarjuk a telet, és becsalogatjuk a tavaszt. Az elmúlt hét során a gyermekekkel először elkészítettük a telet jelképező szalmabábot, és sok olyan képet is megnéztünk, amely a mohácsi busójáráshoz kapcsolódik.
A télkergető programunkon játékból mi is elutaztunk Mohácsra, hogy segítsünk a busóknak a telet elűzni. A télkergető prgramra a Gerje patak partján került sor, ahol játékos formában a következő tevékenységeket valósítottuk meg: