A Határtalanul pályázati program előkészítő szakaszában előzetes jelentkezés útján választottuk ki a tanulókat.
Szüleiknek tájékoztatót tartottunk, ahol az utazásra vonatkozó információkat osztottunk meg velük.
A diákok ebben a szakaszban a kötelező elemként feltüntetett digitális bemutatóval egybekötött előkészítő órán vettek részt, melyen történelmi előadást hallhattak arról, miért élnek magyar ajkúak országhatárainkon túl, valamint az ott élő magyarok életéről, a magyarság fennmaradásáért folytatott küzdelmükről. Röviden megismerkedtek Románia földrajzi elhelyezkedésével. A tanulók előzetes ismeretei alapján felelevenítettük Erdély nagy történelmi, irodalmi alakjait, tudósait. Ismertettük a kirándulás útvonalát, az utazással kapcsolatos tudnivalókat, az elvárt viselkedési szabályokat.
Még a kirándulást megelőző időszakban került sor az általunk választott fakultatív elemek közül egy délutáni vetélkedő megszervezésére.
⇦ A képtár megtekintéséhez kattintson a kisképre!
A projekt második éve a német és görög receptek fordításával és kipróbálásával folytatódott. Nagy izgalommal láttunk a munkához, mivel más alapanyagokkal és fűszerekkel kellett főznünk, mint eddig. Mindig nagyon vártuk a főzéseket, különösen, ha édességről volt szó. A legtöbb gyerek kedvence az amakarika volt sörtésztában, vanília fagylalttal, de mindenkinek ízlett a bajor krém is. Készítettünk görög töltött káposztát, muszakát, görög salátát, német húspogácsát, grízgombóc levest, káposzta salátát és édességeket. A főzésben a 6,i, 6. m, 7.i és a 8.i osztályok vettek részt.
Mit jelent a Comenius projekt? Eleinte még mi sem tudtuk igazán a választ. Tanáraink biztatására mégis lelkesen belefogtunk. Ma már tudjuk, jól döntöttünk, hogy vállaltuk a plusz feladatokat.
A pályázati kiírásnak megfelelően magyaros recepteket gyűjtöttünk, hazánk étkezési szokásairól írtunk beszámolót; plakátokat készítettünk; német és görög recepteket fordítottunk magyar nyelvre, majd az új tankonyhában el is készíthettük a finomabbnál finomabb étkeket. Aki még nem próbálta, el sem tudja képzelni, milyen jó hangulatban telnek ezek a „főződélutánok”!
Felejthetetlen hetet töltöttünk el július 5-től 9-ig a görög és német gyerekekkel a Comenius projekt ceglédi találkozóján. Már az első este összebarátkoztunk egymással, bár akadtak kisebb nyelvi nehézségeink.
2010 május 9-15-ig iskolánk 17 tanulója nyelvi táborban vett részt a Szent Kereszt Katolikus Általános Iskola diákjaival együtt. A Turnersee partján laktunk egy szállodában. Délelőttönként nyelvi órákon vettünk részt, ahol sok érdekes dolgot tanultunk, és rengeteget beszéltünk németül. A tanítás egy német nyelvű bemutatóval zárult, ahol volt Megasztár válogató, Jancsi és Juliska, Vak rablás és különböző TV-műsorok parodizálása.
2010. februárjában főztünk először az iskola új konyhájában. A 7.i osztály lelkesen készítette el a gulyáslevest és a Gundel palacsintát. A sort a 6.i, a 7.b és a 8.i osztály folytatta. A délutánok nagyon jó hangulatban teltek és az elkészített ételek is nagyon finomak lettek.
Kevertünk-kavartunk, sürögtünk - forogtunk.
Az első palacsinta ragadt, a végére semi sem maradt.
A 2009/2010-es tanévben végre sikerült az "Egész életen át tartó tanulás" program keretén belül a Comenius pályázaton nem csekély (tizennyolcezer euró) anyagi támogatást nyernünk az Európai Uniótól közös programjaink megvalósításához.
Öt évvel ezelőtt, egy novemberi hétvégén - uniós csalatkozásunkat megelőzően - delegáció érkezett Mühldorf városából egy partnervárosi szerződés lehetőségeiről tárgyalni a város vezetésével. Iskolánk ekkor kapott felajánlást, hogy kapcsolatot létesítsen a mühldorfi Hauptschule tanáraival s diákjaival. Mint utóbb megtudtuk, ezt a felkínált lehetőséget Molnár Istvánnak köszönhetjük, aki jelenleg Mühldorfban él, s valaha a Várkonyi István Általános Iskola tanulója volt.
⇦ A képtár megtekintéséhez kattintson a kisképre!