Várkonyi István

Általános Iskola

Hír, program

Határtalanul II.

2026.05.14. 11:22 Rovat: Főoldal
Határtalanul II. 2026

Kirándulásunk során felejthetetlen élményekkel gazdagodtunk Erdély csodálatos tájain. A Határtalanul program keretében a Várkonyi István Általános Iskola 7.i és 7.m osztályos tanulói 2026. május 1-6. között hat napot tölthettek Székelyföldön, ahol nemcsak természeti és történelmi kincseket fedeztünk fel, hanem közelebb kerülhettünk az erdélyi magyarság mindennapjaihoz és hagyományaihoz is. Szállásunk Zeteváralján, a Desag Resort apartmanjaiban volt, amely kiváló kiindulópontot biztosított kirándulásainkhoz.

Utunk első napján Aradon megemlékeztünk az aradi vértanúkról, majd Déva váránál felidéztük a Kőmíves Kelemen balladáját. Vajdahunyad lenyűgöző vára mindenkit elvarázsolt, Segesvár hangulatos óvárosa pedig igazi időutazásnak bizonyult. A hosszú utazás után este érkeztünk meg szállásunkra.

A második napon Szejkefürdőn a székelykapuk alatt felsétáltunk Orbán Balázs sírjához, majd Farkaslakán Tamási Áron emlékhelyét kerestük fel. A Jézus Szíve-kilátó impozáns mérete messziről odavonzotta a tekintetünket. Korondon megismerkedtünk a híres fazekasmesterséggel és a kerámiákkal. A diákok örömmel vásároltak kézzel készített ajándékokat, kerámiákat, faragott dísztárgyakat és helyi különlegességeket szeretteiknek. Parajdon a sóvidék hangulatát élvezhettük, Szovátán pedig megcsodáltuk a Medve-tavat. A nap különösen megható állomása volt Bözödújfalu, az elárasztott falu emlékhelye. Kőrispatakon a szalmakalap-múzeum is sok érdekességet tartogatott számunkra.

Az esti programok közül a medveles volt az egyik legizgalmasabb. Izgatottan és csendben figyeltük az erdő neszeit, miközben szakvezető segítségével lestük a vadon élő állatokat. Nagy élményt jelentett számunkra, hogy természetes környezetükben láthattuk a medvéket. A program egyszerre volt izgalmas és tanulságos, hiszen sok érdekességet megtudtunk Erdély gazdag élővilágáról is.

A harmadik napon Csíksomlyóra látogattunk. A kegytemplom és a híres Mária-szobor különleges lelki élményt nyújtott mindannyiunk számára. A nyeregbe tett túra során elképzeltük a híres pünkösdi búcsú hangulatát. Délután a Szent Anna-tóhoz és a Mohos tőzegláphoz kirándultunk. A vezetett túra során sok érdekes növényt, köztük húsevő növényeket is láthattunk. A köveken ugrálva a közeli kis tavacskán hullámokat tudtunk generálni, ezzel bizonyítva, hogy alattunk mocsár és víz van.

A negyedik napon a még mindig havas Madarasi Hargitára túráztunk fel. A csúcsról elénk táruló panoráma minden fáradtságot megért. Megálltunk a zetelaki víztározónál is, majd Székelyvarság nevezetességeit fedeztük fel: a Csorgókő vízesést és a kilátót. A nap egyik legnagyobb élménye a bobozás volt. A hegyoldalban kanyargó bobpályán hatalmas sebességgel száguldottunk lefelé, miközben gyönyörködhettünk a csodálatos hegyi tájban. A gyors kanyarok és lejtők igazi adrenalindús élményt nyújtottak, sokak számára ez volt az egész kirándulás egyik legemlékezetesebb programja.

A kirándulás során számos finom erdélyi ételt és helyi különlegességet is megkóstolhattunk. A diákok egyik kedvence a frissen sült kürtőskalács volt, de sokan megismerkedtek más hagyományos székely ételekkel és ízekkel is. Ezek az élmények még különlegesebbé tették az utazást.

Az ötödik napon a Gyilkos-tóhoz kirándultunk, majd a lenyűgöző Békás-szoros következett. A hatalmas sziklák között sétálva mindenkit magával ragadott a természet ereje és szépsége. Este gokartozáson is részt vettünk, ahol a tanulók barátságos verseny keretében mérhették össze ügyességüket. Nagy nevetések és jó hangulat kísérte a programot, amely tovább erősítette a közösséget.

Utolsó napunkon a Tordai-hasadékban túráztunk, majd Torockó festői települését csodáltuk meg. Hazafelé Nagyváradon tettünk rövid városnézést, ahol megcsodáltuk a szépen felújított szecessziós belvárost.

A hat nap alatt rengeteg élménnyel, új ismeretekkel és közös emlékekkel gazdagodtunk. Megismerhettük Erdély történelmét, természeti szépségeit és az ott élő emberek vendégszeretetét. A kirándulás nemcsak tanulságos, hanem közösségépítő élmény is volt, amelyre sokáig örömmel emlékezünk majd vissza.

 

Köszönet a kísérőknek: Milusné Józsa Márta, Szalisznyó Zsuzsánna, Monori Anita, Krajcz Balázs

 

⇦ A képtár megtekintéséhez kattintson a kisképre!

Értékelés: 0/0
Bethlen Gábor Alap

Eseménynaptár

Ke Sz Cs Sz Va
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          

Akadálymentesített intézménykereső
(út a közzétételi listához)

Felíratkozás hírlevélre

Semmilyen kötöttséggel nem jár, bármikor leiratkozhat róla.

Felíratkozás hírlevélre

156

Határtalanul!

Bethlen Gábor Alap Családinfo - Együtt lenni jó Boldog iskola Tanulni élmény! Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt. Nemzeti Együttműködési Alap Adatkezelési tájékoztató

Régi honlapunk